Kontraindikace ve Spinning® programu?

Kontraindikace ve Spinning® programu?

Jsem šťastný, že mohu pracovat pro naši značku Spinning®, která poskytuje velmi bezpečné, efektivní a zároveň vzrušující cvičení při vnitřní cyklistice. S dlouhodobě nabitým pracovním rozvrhem už nemám tolik příležitostí se více účastnit jiných lekcí po našich zemích, jako běžný klient, tak jak jsem to dělával v předchozích letech. Byl to pro mě způsob tréninku (když jsem pracovně cestoval), také sběr cenných zkušeností, informací i nezbytné osobní motivace.

V průběhu minulých let i současných, jsem se při pořádání certifikačních Spinning® kurzů potkával s mnoha začínajícími i stávajícími instruktory našeho programu, kteří mají úžasné nadšení a obrovské zapálení pro Spinning.

Rád věřím tomu, že všichni prezentují a „vyučují“ dobré a kvalitní cyklistické dovednosti tohoto konceptu. Tím udržují účastníky na svých lekcí v bezpečí a vyhýbají se nevhodným nebo špatným pohybům (kontraindikacím), které nemají žádný přínos.

Emailem dostávám dotazy, ptají se mě osobně nově příchozí klienti na Spinning® lekcích, ale nejčastěji se mě ptají právě účastníci zmiňovaných certifikačních kurzů, jaké přínosy má cvičení nebo neobvyklá technika, která se vyučuje „tam a tam“ na jiných lekcích v jiných centrech. Dotazy směřují na „pohyb“ nebo „zvláštní techniku“, která nejčastěji patří právě mezi kontraindikace. Mnohokrát se i samotný účastník ptá, proč to má dělat, protože zažil u těchto pohybů nějakou bolest nebo mu bylo u některých zvláštních pohybů dokonce trapně. Proč to tedy prováděl? Jelikož nechtěl být jediným na lekci, který to nedělá, tak se zapojil.

„ Spinning® program vychází ze silniční cyklistiky, a na lekci tedy neuvidíte jakékoliv cvičení na rukách, zvedání činek, šlapání vzad, nebo jízdu jednou nohou či jiné nadbytečné pohyby, protože ty venku na klasickém kole také neděláme.“

Každý instruktor, který prošel v současnosti nebo kdykoliv v historii Spinning® certifikačním kurzem, vlastní užitečnou profesní pomůcku, kterou je oficiální mezinárodní instruktorský manuál, neboli zkráceně „SIM“. Slouží pro správnou aplikaci celého konceptu, stylů jízd, pozic atd. Používáme jednoduché a přirozené pravidlo našeho programu, které sám předávám novým účastníkům kurzů, a které například instruktora nováčka jednoduše navede správným směrem, pokud si není s něčím jistý ve výuce na své lekci. Tím je, že do našeho konceptu nepatří nic, co není uvedeno v manuálu instruktora. Manuál je natolik ucelený a obsáhlý, že nabízí dostatečnou metodiku, tzv. techniku „P-U-P“, což znamená: Pochopit – Uchopit – Prezentovat.

„Přidávat do konceptu „nějaké vymyšlené pohyby navíc“, patří samo o sobě do skupiny kontraindikací a většinou to dopadne, jako když pejsek a kočička dělali dort.“ 🙂

Ptáte se tedy co do programu Spinning® nepatří a proč?

Zde jsou některé příklady..

Izolované pohyby – Fixace dolní poloviny trupu při šlapání do pedálů přenáší veškerou sílu ze šlapání do kloubů, což vede k nepříjemné bolesti kyčlí, kolen a zad. To také inhibuje schopnost účastníka dát na pedály dostatečnou sílu, což má za následek nižší výkon a snížené spalování kalorií.

Jízda s činkami – Když nejsou dlaně odložené na řidítkách, je ohrožena bezpečnost jezdce a pokud noha jezdce vypadne za této situaci z pedálu, může si způsobit nepříjemné zranění. Kromě toho, když účastník jede na kole, jeho tělo není stabilizováno (nemá oporu) a zvedání závaží nemá tedy žádný význam. Chcete-li procvičovat svalstvo horní poloviny těla, odtrénujte jej mimo Spinner® v rámci odděleného silového tréninku.

Provádění kliků na kole – Stejně jako jízda s činkami, zde je pozornost zcela odvedena od techniky šlapání a jezdec nemá kontrolovanou pozici a je tu velké riziko zranění zad. Ponechte si kliky pro jiný typ tréninku, ne však na kolo.

Motání pedály dozadu – To kdo vymyslel? Nevím a nechápu, jaký to má přínos. Kromě toho, si jenom představte, (je to k zasmání), že to někdo dělá venku na kole. Bezpečnost je velmi ohrožena.

Příliš rychlá kadence šlapání – Jízda ve vysoké kadenci a bez zátěže je značně neefektivní a velmi riziková a hrozí opět zranění. Doporučené kadence ve správné zátěži jsou do výše 110 RPM nebo nižší. To vám pomůže efektivně vyřešit tréninkový nástroj, kterým je – Spinning® studio computer.

Svíčka v runningu – Jízda instruktora v rovině ze sedla, se zcela vzpřímenou a prodlouženou pozicí trupu, s minimální zátěží pod nohama na pedálech a nataženými pažemi směrem dolů k řidítkům, kterých se dotýká pouze konečky několika prstů. To je zcela nekontrolovaný pohyb, u kterého hrozí dokonce pád z kola! Tréninkový přínos „0“. Nepovolená technika.

V dalším výčtu pokračovat nebudu… ?

Chci tím sdělit, že Spinning® program tyto uváděné techniky nemá v žádném případě ve svém konceptu. Už vůbec tyto uváděné pohyby neučíme instruktory v certifikačních kurzech nikde na světě. Pakliže nějaký jedinec, byť certifikovaný instruktor zařazuje do svých lekcí tyto kontraindikace, tak je to pouze jeho vůle a rozhodnutí a dělá to na vlastní odpovědnost. Prosím, nespojujte si tyto nezvyklé pohyby se značkou a programem Spinning® a vlastně je ani nenazývejme – Spinning®.

Ano, mám naši vnitřní cyklistiku, koncept, program Spinning® velice rád a je to moje vášeň, kterou srdečně a s radostí předávám dál. Je to spojeno i s tím, že jsem ke značce loajální a respektuji její název a filozofii. Velmi tedy soucítím s nic netušícími lidmi, kteří vyráží s obrovským odhodláním udělat nějakou osobní změnu. Chtějí například spálit přebytečné kalorie nebo si udržovat stávající kondici a přijdou na „takovouto speciální“ Spinning® lekci plnou zvláštních nadbytečných pohybů.

Proč to někteří instruktoři vlastně dělají?

Jedním z důvodu, proč tyto pohyby skončí v repertoáru některého instruktora/ky bývá to, že zbytečně hledají zpestření, zvláštnosti a atraktivitu svých lekcí, nebo aby lekce byla zábavnější. Místo toho, aby se například více soustředili na konkrétní typy tréninků, Energy Zony™, různé techniky jízd, nebo na kvalitní tréninky vytrvalosti, nebo na zkrocení mysli opilé opice.

Jsem ovšem optimista a pevně věřím, že žádný instruktor úmyslně nechce nabízet účastníkům na svých lekcích riziko potencionálního zranění nebo jiné nepohodlí.

Myslím, že v konečném důsledku hodlají program Spinning® realizovat správně a většina to také dělá, ale někteří prostě vyhoří, ztratí správnou cestu, nebo podlehnou tlaku neinformovaného okolí, které si myslí, že tyto „nadbytečné pohyby“ jsou ohromně zábavné a dokonce přínosné pro vytváření nebo udržování kondice.

Už víme, že všichni příchozí lidé na jakoukoliv Spinning® lekci, zcela přirozeně očekávají, že na instruktorském kole sedí instruktor profesionál. Který během své lekce vyučuje nějaké styly, techniky a pohyby, tak předpokládají, že ví proč je vyučuje, a že to pro ně bude mít nějaký tréninkový přínos, a co je nejzásadnější, očekávají, že to je a bude bezpečné.

„Zůstanu u formy služeb. Pokud jdu k holiči a strčím mu svoji hlavu pod jeho nůžky, také přirozeně očekávám, že umí stříhat a nebude si na mě něco zkoušet.“

I já se neustále učím, vzdělávám a vnímám, že být instruktorem, je výsadní postavení. Instruktoři by se měli postarat, aby vždy zajistili bezpečnost účastníků na svých lekcích. Být dobrým instruktorem neznamená se předvádět co všechno zvládnu a co vše umím ještě vymyslet. Je to cesta, je to poslání, je to ochota pomáhat ostatním, aby měli hodnotnější a zdravější život.

Vnitřní cyklistika Spinning® je právě tím – čím je cyklistika. Jedním z jeho největších rysů je právě jeho jednoduchost. Spinning® je především odrazem instruktorů samotných, kteří se svobodně rozhodli, že tuto myšlenku budou ve správné formě předávat svému okolí a tím pozitivně ovlivňovat životy druhých lidi, kteří přicházejí na jejich lekce.

„Dělat všechny bláznivé a nesmyslné pohyby na vnitřním cyklotrenažéru, pouze odvádí od jednoduchosti skvělého a účinného tréninku, kterým Spinning® program sám o sobě je. Tak proč tyto nesmyslné pohyby někteří nedělají i na kole venku? Zkuste si odpovědět už sami“.

Zajímáte se o další témata? Napište nám a rádi vám poskytneme další.

Milan Dvořák – Spinning® Master Instruktor

Spinning® České republiky a Slovenska
Tvoříme značku Spinning®, tvoříme efektivní tréninky, vzdělávací kurzy, tak aby pro vás koncept Spinning® mohl být stejnou radostí a vášní, tak jako je pro nás.

Získej svůj manuál a staň se lídrem pro Spinning®

SPINNING® INSTRUKTORSKÁ CERTIFIKACE

Komentáře

Přidat komentář