Zkrocení mysli opilé opice

Je součástí Spinning® Energy Zones™ a má název Endurance™. Vytrvalostní jízda v rovinách, převážně v sedle, odpovídající intenzity a v kadencích nad 95 RPM. Stručná charakteristika lekce, která je srdcem a duší Spinning® programu a koučování této zóny je umění.

Některé účastníky to však může nudit. Co je na tom nudného? Nebo se jedná o absenci emocí? Nebo je to stav mysli samotného účastníka, která se neumí zklidnit a přijmout vyrovnaný stav přínosného tréninku?

Z psychologického hlediska je „nuda“ nepříjemný přechodný duševní stav, v němž jedinec cítí pronikavý nedostatek zájmu o své obvyklé aktivity a je pro něj obtížné se na ně soustředit. Pro „nudu“ jsou charakteristické pocity omrzelosti, zbytečnosti, nespokojenosti, nezajímavosti, snížená pozornost, pocit únavy a depresivní nálady.

Je to také nedostatek zájmu a soustředění se na současnou nebo aktuální činnost. V učení zenu (Zen – universum, vše bytí, jednota v Buddhově učení) je „mysl opilé opice“ metaforou pro naši tendenci zmítat se v chaotických myšlenkách, přeskakovat od myšlenky k myšlence nebo následovat nezdravé a negativní myšlenky.

Zkrocení mysli opilé opice je akt, kdy si všimnete myšlenky, aniž byste se k ní připojili a pluli s ní dál. Napojujete se postupně na vaše podvědomí, začínáte se koncentrovat sami na sebe až postupně zklidníte svoji mysl.

Je to praxe pozorování nové myšlenky, aniž byste se na to nějak soustředily. Rozhodnete se uvolnit myšlenku, nechat ji odejít, nechat ji plynout, místo toho, abyste s ní běželi o závod či ji nějak ovládali. Nejde o to, myšlenky vytvářet, ani ovládat, ale nechat je zcela přirozeně plynout.

Buddha si představoval, že lidská mysl je naplněna tzv. „opilými opicemi“, které poskakují kolem dokola a jsou vždy roztěkané a neklidné. Chtějí a vyžadují naši pozornost, jsou příliš hlasité, tím odvádějí naši pozornost, která krade naši vnitřní energii. Buddha ukázal svým studentům, že naše laskavé, milující a pozitivní myšlenky mohou „mysl opilé opice“ proměnit. Opice nezmizí, ale přinejmenším, mohou být zkroceny a uklidněny myšlenky ve vaší mysli.

Uklidnit bláznivé myšlenky..

Žijeme ve společnosti a době, kde je spousta různých rušivých elementů, strachů a úzkostí, kterým musíme neustále dennodenně čelit, ať už vědomě či podvědomě. Stres, když je používán verbálně, tak jej vnímáme i sluchem a tudíž jde přes naše vědomí až do podvědomí.

Bláznivé myšlenky vytvářejí další bláznivé a roztěkané opilé opice ve vaší mysli! Opice se živí úzkostí, kterou cítíte, když si nejste jisti, zda můžete všechno udělat a zvládnout. Je to ten druh úzkosti, který začíná ve vašem žaludku zvláštním pocitem šimrání či metaforicky poletováním motýlů v oblasti břicha. V oblasti žaludku se nachází 3 čakra – solar plexus, což je centrum vašeho strachu.

Nejčastěji je stres způsoben vaším vnímáním nějakého problému nebo nezvyklé situace a vaše myšlenky jsou tím, kdo následně celý proces řídí.

Spinning® program je pro naučení práce s vaší myslí ideální a řada těchto vytrvalostních lekcí je tímto směrem zaměřena.

Můžete být plni stresu a nemyslet na nic, ale co je třeba udělat? Nechat myšlenky plynout, vnímat slova instruktora a ponořit se do tonů hudby. Zhluboka dýchat a vnímat čas, který právě plyne.

Během dne můžou nastat, nebo nastávají různé stresové situace a události. Vaše tělo, které používá více jak 600 svalů, které jsou napojeny na nervový systém zcela intuitivně zareaguje zvýšeným napětím, které vnímáme právě jako stres nebo tzv. přetažení. Vzniklé napětí ve svalech, následně vyvolává vaše podráždění a spustí se začarovaný kruh. Proto, když jsme naopak uvolnění nám naše tělo umožňuje efektivní kontrolu mysli a naopak. Právě při jízdě ve vytrvalosti, tohoto uvolnění a zpětné kontroly lze dosáhnout.

„Pokud po lekci uslyšíte, třeba v šatně, nebo při odchodu z lekce, že někdo utrousí poznámku, že to dneska byla nuda, tak dotyčný nemluví o kvalitě lekce nebo práci instruktora, ale o momentálním stavu své mysli, kterou nedokázal dostatečně uvolnit a lekci si užít.“

Někteří lidé mají tolik pracovního vypětí a stresu, že v tomto stavu ještě absolvují indoor-cycling lekci, jdou se cíleně doslova „vybít“. Mnohdy očekávají a vyžadují tvrdý, náročný, dynamický trénink s hlasitou hudbou a instruktorem, který je bude povzbuzovat. To všechno v domnění, že své celodenní vypětí a stres dokáží tímto typem tréninku „zakrýt a schovat“. Co nastane dále? Chvilkově dokáže tento trénink jejich mozek obalamutit, nicméně, to nebude mít takový efekt, který podvědomě očekávali, kromě toho, že se pořádně vyřádí a zapotí na kole v anaerobní intenzitě.

Pokud vyučuji trénink vytrvalosti / Endurance™, požádám klienty, aby se zaměřili pouze na jednu věc a tou jsou oni sami. Aby si začali pomalu a postupně všímat svých myšlenek, postupně nastupuje koncentrace, soustředění, plynulost, trpělivost a vytrvalost. Během výuky podporuji a motivuji, také vysvětluji, že to v začátcích nemusí být snadné. Získat správnou koncentraci chce svůj čas a trpělivost. Pozitivně vyzývám klienty před sebou, aby opustili všechny myšlenky dne a soustředili se na to, jak se cítí právě teď.

„Ovládněte svoji mysl nebo ona ovládne vás.“ – Buddha

Dýchání úzce souvisí s naším soustředěním, které je důležitým faktorem tréninku a neoddělitelnou součástí každé „vytrvalostní“ Spinning® lekce. Snahou je, poskytnout klientům prostor a čas, aby pochopili svůj dech, který začne být stabilní, rytmický bez lapání po dechu a dodá tělu obrovskou sílu vyrovnanosti. Zaměřením mysli na dýchání ještě více zkrotíte „mysl opilé opice“ a vaše tělo začne pracovat jako dokonalý, rytmický a harmonický organismus.

Nezapomínejme na to, že i v dnešní moderní a rychlé době je dýchání neoddělitelnou součástí našich životů.

Chci vědět více k tomuto tématu.

Milan Dvořák – Spinning® Master instructor

Spinning® České republiky a Slovenska
Tvoříme značku Spinning®, tvoříme efektivní tréninky, vzdělávací kurzy, tak aby pro vás koncept Spinning® mohl být stejnou radostí a vášní, tak jako je pro nás.

Získej svůj manuál a staň se lídrem pro Spinning®

SPINNING® INSTRUKTORSKÁ CERTIFIKACE

Komentáře

Přidat komentář